Jež východný (Erinaceus concolor) je všeobecne známy živočích z radu hmyzožravcov.

 

 

 

 

Je to nočný tvor, výnimočne ho môžeme vidieť aj cez deň, z vlastnej skúsenosti však viem, že tento jedinec zvyčajne nie je v poriadku. Živí sa prevažne živočíšnou potravou: slimáky, dážďovky, hmyz a hlodavce. Zimovanie - hibernácia je dôležitým obdobím života ježka. Práve v tomto období, na začiatku jesene, ak nájdeme za denného svetla malého ježka, môžeme mu pomôcť, pretože ak nemá dostatočnú hmotnosť, neprežije zimovanie. Väčšinou sa jedná o mláďatá z neskorého alebo druhého vrhu, mláďatá ktorým uhynula matka, choré alebo poranené jedince. Nikdy neberieme mláďatá ktoré chodia s matkou, radšej ich môžeme dokrmomať v prírode! Osvedčili sa granule pre šteňatá alebo mačky, namočené do vody, mlieko ježkom nedávame.

DO OPATERY BERIEME ježka len ak javí známky ochorenia, zranenia, ak ho nájdeme cez zimu, alebo je malýZdravý jedinec má lesklé oči, vlhký nos a ihneď reagujúci tonus pichliačov, zpravidla sa vždy zvinie do klbka. Chorý jedinec má oslabené obranné reakcie, znížený tonus pichliačov, zahnisaný výtok z nosu. Dôležitá je hmotnosť, ježka zoberieme ak má: 

- v septembri do 120 g, veľkosť do 5 cm

- začiatok októbra do 200 g, veľkosť do 10 cm

- koniec októbra do 350 g, veľkosť do 15 cm

- začiatok novembra do 500 g, veľkosť do 15 cm

- koniec novembra do 600 g, veľkosť do 15 cm

Pre lepšie porovnanie, ježko na fotografii v dievčenských rukách má 200 g. Po odvážení, ak má jedinec dostatočnú hmotnosť a nejaví známky ochorenia, vrátime ho do prírody, mimo ľudské obydlia. Minimálna hmotnosť ježka na prezimovanie je 650-700 g.

Ježko je chránený živočích, preto je lepšie kontaktovať najbližšiu záchrannú stanicu alebo pracovisko štátnej ochrany prírody a odovzdať ho. 

Ježko nemá v prírode veľa prirodzených nepriateľov, najviac mu ubližuje človek, automobilová doprava, úbytok vhodných biotopov, chemizácia, menej ich uhynie pri zimovaní a vlastnými ochoreniami. Preto máme ježkom čo vracať. 

7.10.2013

 

V septembri 2015 sme si zobrali od rodiny Noskovej z Brezovej 7 malých ježkov, matku im zrazilo auto. Najmenší z nich žial uhynul, zvyšných 6 sme odchovali. 

Ďakujeme pani Noskovej a ujovi, že nám pomohli a ježovia mohli byť ešte v tom roku vypustený späť do prírody.

   

4.2. 2016