19.7. 2013 sme si prevzali nelietajúce mláďa dážďovníka tmavého (Apus apus).

 

 

Mláďa dostalo každú hodinu niekoľko lúčnych koníkov. Potrava musí byť pre neho čiastočne upravená, zbavená ostrých hmyzích častí a pod. Na druhý deň sa dostalo mláďa do rúk odborníka na tieto vtáky, Mgr. R. Jurečka, pracovníka CHKO Záhorie. Jeho početnosť na Slovensku je však ohrozená zateplovaním budov, kedy prichádza o svoje hniezdne možnosti.  Na Brezovej v polovici júla tohoto roku lietal kŕdel o počte 25-30 ks a to je celá populácia, hniezdiace páry, nedospelé jedince a vylietané mláďatá. Z tohto dôvodu chceme vyvesiť viacero búdok. Teraz zopár viet o tomto veľmi zaujímavom tvorovi:

"Dážďovník obyčajný sa s výnimkou hniezdenia takmer neustále zdržiava vo vzduchu, kde dokonca aj spí, pije a pári sa, strieda pritom svižný let s plachtením, počas ktorého naberá výšku okolo jedného až dvoch kilometrov, aby následne počas spánku mohol klesať. Počas klesavého letu upadá do mikrospánku, kedy vypína jednu polovicu mozgu, pričom druhá kontroluje let. Dážďovníky nocujú počas letu v kŕdľoch. Vo vzduchu lieta priemernou rýchlosťou 35 km/h, hoci môže dosiahnuť aj rýchlosť presahujúcu 200 km/h (pravdepodobne rýchlosť voľným pádom). Je to najrýchlejší vták na svete v rýchlosti, ktorú vyvinie iba vlastnou silou a pomocou vlastných krídel (teda nie voľným pádom). Takto mu bola nameraná rýchlosť 111,6 km/h smerom horizontálne. Minimálny pohyb po pevnom povrchu dokazujú aj jeho zakrpatené končatiny, vďaka ktorým druh získal aj binomické meno (Apus Apus z gréckeho a pous= bez nôh). Jeho končatiny však majú silné pazúry, ktorými sa zachytáva na vertikálnych povrchoch. Živí sa lietajúcim hmyzom a pavúkmi, ktoré loví z ich sietí. Pôvodne hniezdil na skalách a v dutinách stromov, v súčasnosti však na tento účel využíva prevažne otvory a štrbiny v ľudských stavbách. Hniezdia v rozmedzí od mája do septembra raz ročne, v jednej znáške potom bývajú 2 – 3 čisto biele vajcia, na ktorej 18 – 22 dňovej inkubácii sa striedavo podieľa samec aj samica. V prípade nepriaznivého počasia dokážu mláďatá znížiť teplotu tela a spomaliť tak svoj rast (upadnúť do letargie), vďaka čomu dokážu prežiť aj jedno až dvojtýždňový nedostatok potravy." (zdroj:wikipedia) 

Pri vyletení z hniezda musí mať mláďa hmotnosť aspoň 40 g a má zvyčajne len jeden pokus, aby pri prvom vyletení už lietalo a nespadlo na zem. Ak sa tak stane, uhynie od nedostatku potravy alebo ho uloví mačka. "Náš" dážďovník mal len 22g a to je už kritická hodnota na prežitie. 

Ďakujeme pani zo stávkovej kancelárie Niké v Brezovej, že sa ho ujala a prispela k tomu, že sa nakoniec dostal do správnych rúk. Hádam budeme počuť jeho typický hlas z oblohy nad Brezovou. Pre mňa je to neodmyslitelný zvuk leta.

 20.7.2013

      

 

12.10. 2014

Konečne, že niekto myslel pri zateplovaní budov na Brezovej aj na dážďovníky ...